Nie masz jeszcze konta w serwisie?

Rafinowany olej palmowy, Tłuszcz palmowy

Średnio: 0
Głósów: 0
Ocena: Nie oceniono
Pokaż, że lubisz:
Olej palmowy rafinowany znany jest również jako tłuszcz palmowy. W przemyśle spożywczym otrzymywany jest z nasion olejowca gwinejskiego w wyniku procesu tłoczenia. W postaci rafinowanej jest on twardą masą o barwie białej lub lekko żółtej. jego zapach jest właściwie neutralny lub lekko wyczuwalny. Olej palmowy jest odporny na działanie wysokich temperatur. Rafinowany olej zawiera w swoim składzie kwas laurynowy, mirystynowy, olejowy, palmitynowy oraz linolowy.
Dodaj ten składnik do:
Treść

Olej palmowy jest to produkt, który otrzymywany jest w wyniku procesu tłoczenia z wykorzystaniem jako surowca nasion pochodzących z olejowca gwinejskiego. Proces technologiczny produkcji oleju rozpoczyna się od wysuszenia zebranych nasion i poddania procesowi mielenia w specjalnych młynkach. Zmielone nasiona są poddawane tłoczeniu, a powstały z nich olej rafinacji. Rafinacja jest procesem, który ma na celu oczyszczenie oleju palmowego w stanie surowym, aby powstał produkt zdecydowanie szlachetniejszy. Olej palmowy rafinowany jest w kilku etapach. Do najważniejszych z nich należy proces odszlamowania, odkwaszania, bielenia, a na końcu odwadniania. Olej palmowy w temperaturze pokojowej ma postać twardej masy, która posiada charakterystyczną białą barwę wpadającą w żółtą.  Natomiast olej palmowy rafinowany posiada barwę białą przechodzącą do żółtej. Poza tym zawiera w swoim składzie kwas laurynowy, mirystynowy, olejowy, palmitynowy, stearynowy oraz linolowy.

Wykorzystanie

Rafinowany olej palmowy stanowi samodzielny produkt, który jest gotowy do spożycia. Jest on składnikiem wszelkich produktów spożywczych, których produkcja wymagała smażenia w głębokim tłuszczu. Poza tym jest składnikiem produktów, które mają długą datę ważności ponieważ olej ten długo nie psuje się. Wchodzi w skład batonów, musli, batonów, dropsów, cukierków itp.

Informacje dodatkowe

Proces rafinacji oleju surowego ma na celu eliminację wszelkich jego zanieczyszczeń. Dzielą się one na mechaniczne, emulsje, układy koloidalne oraz substancje rozpuszczalne w tłuszczach. Źródłem zanieczyszczeń mechanicznych są głównie nasiona, z których dany olej jest otrzymywany. Emulsje są to zanieczyszczenia, które powstają w fazie wodnej. Układy koloidalne są to tłuszcze, które uległy złączeniu z fosfolipidami. Natomiast substancje rozpuszczalne w tłuszczach należą do grupy zanieczyszczeń, które eliminuje się dość ciężko. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wszystkie z nich się usuwa. Przykładowo pozostawienie niektórych witamin wzbogaca olej pod względem żywieniowym.

Źródło
Technologia żywności 3, Podręcznik dla Technikum, Praca zbiorowa, Koordynator prof. dr hab. M. Dłużewski, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne Spółka Akcyjna, Warszawa 2001
Tagi

Sprawdź ceny PRODUKTÓW

 

Diety

Dieta oparta na otrębach - Informacje Portalu Ciam.pl
Wiele osób stale poszukuje diety dla siebie. Czasami nie trzeba sięgać po dziwne wynalazki, które wymagają nie tylko dużych nakładów finansowych, ale i wielu wyrzeczeń. Często kilogramy s...

Copyright Ciam.pl 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności. Projekt i realizacja: APISOFT

W ramach niniejszego serwisu wykorzystujemy mechanizm cookies. Więcej informacji w "Polityce prywatności i plików cookies".