Nie masz jeszcze konta w serwisie?

Kiwi

Pokaż, że lubisz:
Średnio: 0
Głósów: 0
Ocena: Nie oceniono
Kiwi jest owocem, którego druga nazwa brzmi aktinidia chińska. Nazwa pochodzi on ubarwienia ptaka nielota o tej samej nazwie. Jest on owocem, którego ojczyznę stanowi Nowa Zelandia. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko ciekawemu wyglądowi, ale również orzeźwiającemu smakowi. Poza tym jest doskonałym źródłem wielu cennych składników mineralnych oraz witamin. Dodawany jest do sałatek, deserów, ciast oraz tortów. Co decyduje jeszcze o jego popularności?

Kiwi jest owocem, który rośnie na pnączu podobnym do winorośli. Jego nazwa angielska brzmi Kiwi Fruit lub Chineese Gooseberry Jest owocem typu jagoda mającym kształt owalny przypominający jajko. Osiąga wielkość do około 8 cm. Cecha charakterystyczna kiwi jest jego skórka, która pokryta jest brązowym meszkiem. Pod nią znajduje się owoc barwy zielonej zawierający całe skupisko czarnych, drobnych ziarenek.

 

Kiwi po raz pierwszy uprawiane zostało w roku 1920 w Nowej Zelandii. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od ptaka Kiwi, który jest nielotem zamieszkującym lasy Nowej Zelandii. Posiada on bowiem brunatna barwę, która jest zbliżona do kolory skórki kiwi.

 

Owoc kiwi posiada charakterystyczny smak oraz aromat. Zielony miąższ jest orzeźwiający oraz lekko kwaśny. Dojrzałe kiwi jest miękkie i lekko wonne. Poza tym jest ono mało kaloryczne ponieważ średni owoc to około kcal. Kiwi jest również doskonałym źródłem wapnia, fosforu oraz żelaza. Zawiera duże ilości witaminy C, które wahają się między 200-300 mg na 100 gram.

 

Kiwi znalazło swoje zastosowanie w kuchni. Stanowi doskonały składnik sałatek owocowych oraz jako dodatek do deserów, ciast i tortów.

 

Chcąc zakupić owoc nie należy sugerować się jego wielkością. Nie ma ona znaczenia biorąc pod uwagę wartości odżywcze i smak. Należy jednak zwrócić uwagę na jego skórkę gdyż ona informuje o świeżości owoca. Powinna być ona napięta oraz gładka.

 

 

Opracowane na podstawie: „Podręczny słownik owoców”, M. - P. Bonnassieux, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 1998, „Leksykon PWN”, Warszawa 1974.

Autor
Redakcja Ciam.pl
Tagi

 

Sprawdź ceny PRODUKTÓW

 

Copyright Ciam.pl 2013 Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu i Polityki Prywatności. Projekt i realizacja: APISOFT

W ramach niniejszego serwisu wykorzystujemy mechanizm cookies. Więcej informacji w "Polityce prywatności i plików cookies".